Centrum EduFun

Witamy na blogu Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy EduFun! Doświadczaj z nami potęgi nauki! Eksperymenty dla dzieci, młodzieży a nawet dorosłych. Kazdy kto jest spragniony eksperymentów i doświadczeń znajdzie cos dla siebie!

środa, 31 sierpnia 2011

Jak zrobić ciecz nienewtonowską? Czyli chodzenie po wodzie!

Dzisiaj opowiemy jak można zrobić ciecz nienwtonowską.
Zajmijmy się najpierw wyjaśnieniem różnicy pomiędzy cieczą niewtonowską a płynem nienewtonowskim.

1.  Czym one się różnią?
Podstawową właściwością odróżniające te dwie ciecze jest reakcja na nacisk. Zwykła ciecz pod  wpływem nacisku się po prostu uchyla. Jej właściwości "twardości" nie zmieniają się. Tak jest chociażby z wodą w morzu. Inaczej jest z cieczami nienewtonowskimi. One pod wpływem nacisku zmieiają swoje właściwości. Najczęściej zmieniają swoją "twardość" czasai do tego stopnia, że można po nich chodzić. Warunkiem jest chodzić szybko i mocno naciskać stopami na powierzchnię cieczy.     

2.  Przykład cieczy nienewtonowskiej. 
Przykładem jednej z najprostszych takich cieczy jest mieszanina wody i skrobi (popularnie nazywanej mąką ziemniaczaną). W odpowiedniej konsystencji staje się cieczą nienewtonowską.

 3. Jak zrobić ciecz nienewtonowską?
Do wykonania cieczy nieniewtonowskiej niezbędne będą następujące elementy:
  • miska lub mały basen
  • mąka ziemniaczana (skrobia)
  • woda
  • narzędzie do odmierzania skrobi i wody 
 Do miski wsyp skrobię. Ilość dostosuj do tego jak dużo potrzebujesz magicznej cieczy. Następnie dolewaj wody -ciągle mieszając. Zastanawiasz się czym? Najlepiej użyć do tego własnych rąk!  Na początku mieszanie jest proste. Dopiero gdy dochodzimy do punktu cieczy nienewtonowskiej mieszanie staje się trudne. Gotowa ciecz ma konsystencję gęstej farby.

4. Uwagi, które powinieneś wziąć pod uwagę
  • Mieszaninę lepiej jest przygotować dodając do wody skrobię, a nie odwrotnie.
  • Mieszając mechanicznie ciecz nienewtonowską możemy uszkodzić silnik. Gdyż jak już nam wiadmomo im bardziej naciskamy taką ciecz tym staje się ona twardsza.  

5. Obejrzyj filmik jak zrobić taką ciecz
Link jak przygotować tą ciecz znajdziecie tutaj:
Jak zrobić ciecz nienewtonowską?

1 komentarz:

  1. Super artykuł, właśnie tego mi było trzeba. Na pewno wykorzystam w przaktyce :)

    OdpowiedzUsuń