Centrum EduFun

Witamy na blogu Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy EduFun! Doświadczaj z nami potęgi nauki! Eksperymenty dla dzieci, młodzieży a nawet dorosłych. Kazdy kto jest spragniony eksperymentów i doświadczeń znajdzie cos dla siebie!

wtorek, 3 kwietnia 2012

Trop Trop Trop zwierzęta! – obserwacje przyrody

Lubicie wiosnę? To tak jak my! Szczególnie dlatego, że wszystko zaczyna budzić się do życia. Budzą się nie tylko roślinki, ale również zwierzęta – i to o nich dzisiaj Wam opowiemy. A właściwie o ich tropieniu. 

Czy komuś z Was udało się kiedyś zobaczyć na własne oczy dzika lub zająca?
Jeśli nie to się nie martwcie, gdyż większość dzikich zwierząt bardzo szybko ucieka, kiedy wyczuje w pobliżu obecność człowieka. Mimo to, każdy uważny obserwator natury jest w stanie powiedzieć, jakie stworzenie mieszka w danym środowisku. Zapewne ciekawi Was, jak to jest możliwe.

Czy zdarzyło się Wam znaleźć na spacerze ptasie pióra lub gdy szliście leśną drogą zwróciliście uwagę na dziwnie przekopaną ziemie? Jeśli tak, to jesteście na dobrej drodze, by stać się prawdziwym tropicielem przyrody!
Pewnie zastanawiacie się teraz kim był ten zwierzaczek. By to odkryć musimy wyjaśnić sobie czym jest ślad i trop.

Ślad  to obszar lub przedmiot, który jest wskazówką na temat wydarzeń lub sytuacji jakie miały miejsce w przeszłości, czy tej bliskiej, czy też dalekiej.  I tak, śladem z dalekiej przeszłości są dziś skamieniałości zwierząt sprzed milionów lat, czy też ruiny starych budowli wymarłych cywilizacji. Na pewno nie raz słyszeliście o tym, że ktoś odkrył fragment dinozaura lub starożytne miasto? To właśnie są ślady z dalekiej przeszłości. Te bliższe nam ślady, ukazują jakie zwierzęta obecnie żyją w naszych lasach, łąkach i innych środowiskach. Są one  mniej trwałe i zazwyczaj już po kilku dniach znikają.

Jak sądzicie co należy do śladów?
Zanim zaczniecie czytać dalej spróbujcie wymienić choćby trzy z nich. A teraz sprawdźmy co należy do śladów.
Należą do nich:
- odciski łap w ziemi,
- złamane gałązki, obdrapana kora,
- przekopana ziemia,
- wyczuwalny zapach,
- odchody,
- kępki sierści lub pióra,
- odgłosy.
Jeśli co najmniej dwa ślady występują razem to mamy do czynienia z tropem. Umożliwia on nam określenie, jakie zwierzę i jakie wydarzenie zaistniało w danym miejscu.

Chcecie zostać tropicielami natury?
Tropicielem natury jest to osoba, która potrafi uważnie obserwować otaczający go świat, znajdować ciekawe tropy i ustalać na ich podstawie, jakie zwierzątko było w danym miejscu i co tam robiło. Wybieracie się do lasu lub na łąkę? Poszukajcie śladów i spróbujcie odkryć jakie zwierzę się za nimi kryje! Wysyłajcie zdjęcia. Najciekawsze historie nagrodzimy!

Na koniec kilka przydatnych wskazówek:
·         Ślady na ziemi odciśniętych łap dzielimy na cztery główne grupy:
- odciski racic, pozostawiane przez jelenie, sarny, łosie (1), ale również przez dziki (2),
- odciski łap z długimi pazurami drapieżników takich jak wilk, ryś (3),
- odciski łap małych ssaków tj. zajęcy, wiewiórek (4),
- odciski kończyn ptaków (5).


·         Resztki jedzenia lub odchody podpowiedzą Wam z jakim zwierzątkiem mamy do czynienia. Na koniec mała zagadka: czy wiecie jak po jedzeniu odróżnić zwierzę roślinożerne od drapieżnika?

Życzymy owocnego tropienia zwierząt.    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz