Centrum EduFun

Witamy na blogu Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy EduFun! Doświadczaj z nami potęgi nauki! Eksperymenty dla dzieci, młodzieży a nawet dorosłych. Kazdy kto jest spragniony eksperymentów i doświadczeń znajdzie cos dla siebie!

piątek, 13 lipca 2012

Letnie Burze, jak uniknąć uderzenia piorunem.


Lato, długo wyczekiwany czas wypoczynku. Wszyscy liczymy na możliwość spokojnego „wylegiwania” się na słońcu i błogiego ”nic nie robienia”. Niestety ten spokój w letnim czasie zazwyczaj zakłócają nam burzę, które w obecnym roku są wyjątkowo częste i silne.

Jak się schronić przed burzą i uniknąć uderzenia piorunem? Jest kilka podstawowych zasad wedle których należy się zachowywać. Jeśli podczas burzy znajdziemy się na otwartej przestrzeni , należy jak najprędzej udać się w miejsce, gdzie znajdują się obiekty wyższe od nas np. do lasu. Piorun ZAWSZE uderza w najwyższy, przewodzący elektryczność obiekt. Ciało ludzkie zalicza się do tej kategorii. Nie stajemy również pod samymi drzewami, bo często właśnie one zostają rażone piorunami, a co za tym idzie istnieje niebezpieczeństwo, iż mogą spaść na nas.

Bardzo ważnym jest to by w żadnym wypadku podczas burzy nie przebywać w WODZIE!!!

Nie dotykajmy też metalowych przedmiotów, oraz nie włączajmy urządzeń elektrycznych!

Wraz z burzą nadchodzą bardzo silne wiatry. Pamiętajmy by nie zostawiać na balkonach rzeczy , które mogły by przez nie zostać porwane. Zagraża to nie tylko mieniu innych ludzi, ale również ich życiu. Ważnym jest również  byśmy nie zapomnieli solidnie zabezpieczyć okien. W trakcie burzy również nie należy do nich zbliżać.

Pamiętajmy, że podczas burz ginie rocznie kilkadziesiąt osób. 

Zachowując wszystkie środki ostrożności burza może być wspaniałym widowiskiem. Nie zapominajmy również o tym, że po niej zawsze wychodzi słońce a powietrze pachnie orzeźwiającym ozonem.

Więcej na temat ochrony przed burzą w domu i na dworze możecie znaleźć w tym artykule:

Z naszej strony serdecznie zapraszamy na zajęcia w Centrum EduFun pod tytułem „Magia Elektryczności”. Na nich dowiecie się znacznie więcej na temat piorunów. http://www.edufun.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz