Centrum EduFun

Witamy na blogu Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy EduFun! Doświadczaj z nami potęgi nauki! Eksperymenty dla dzieci, młodzieży a nawet dorosłych. Kazdy kto jest spragniony eksperymentów i doświadczeń znajdzie cos dla siebie!

czwartek, 8 grudnia 2011

Dlaczego widzimy kolory?

Czy zastanawialiście się kiedyś co to znaczy, że widzimy dany obiekt? I dlaczego go nie widzimy nocą?
Co sprawia, że odbiór barw zależy od naszego otoczenia?

Dlaczego widzimy?
Z punktu widzenia optyki klasycznej możliwość widzenia danego obiektu oznacza dokładnie tyle, że światło wędruje od oglądanego przez nas obiektu do naszego oka. W oku światło przechodzi przez cały układ optyczny i pada na powierzchnię pręcików i czopków w których wywołuje skomplikowane reakcje chemiczne. Sygnał chemiczny przetwarzany jest na sygnał elektryczny, który dzięki nerwom przewodzony jest do mózgu. Mózg analizuje otrzymane sygnały dając nam wrażenie tego co nazywamy widzeniem.

Czy wiesz, że kolory jakie widzisz na różnych przedmiotach są zależne od sposobu w jaki światło oddziałuje z atomami?
Światło po odbiciu od obiektu niesie ze sobą bardzo wiele informacji. Dzieje się tak ponieważ, światło oddziałuje z atomami w obiekcie na który pada. Oznacza to, że atomy z których zbudowany jest np. zielony króliczek, pochłaniają część promieniowania, a część odbijają wysyłając promieniowanie o danej długości fali i energii. Stąd do naszych oczu pada odpowiednie promieniowanie, które my później postrzegamy jako kolor.

Czy wszystko zależy tylko od długości fali wędrującego światła?
Okazuje się, że nie. Barwa, którą postrzegamy nie zależy tylko od długości fali światła. Na kolor jaki widzimy mają również wpływ barwy jakie znajdują się w przestrzeni obserwowanego obiektu. Przykładowo jasny kolor na ciemnym tle wyda się jaśniejszy niż na jasnym tle. I odwrotnie. Właściwości te wykorzystano w wielu iluzjach optycznych. Na określenie barw dodatkowo mają wpływ połączenia nerwowe w oku oraz przetwarzanie sygnałów nerwowych przez mózg. Inaczej mówiąc ocena ta jest subiektywna.

Widzenie nocą
Człowiek widzi w ograniczonym zakresie fal elektromagnetycznych, tj. między 380 nm a 780 nm. Obszar ten nazywany jest obszarem widzialnym. Powyżej tego obszaru oko ludzkie nie widzi. Jednakże istnieje wiele zwierząt, które widzą poza obszarem widzialnym dla człowieka. Przykładowo w ultrafiolecie widzą pszczoły, a nawet arktyczne renifery. Dla tych ostatnich jest to szczególnie przydatne! Dzięki temu mogą unikać drapieżników, gdyż mocz wilków świeci w ultrafiolecie.  

Zagadka
A ciekawe czy wiecie czy są zwierzęta które widzą w podczerwieni?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz